„For the Throne” – ranking TOP 10 najlepszych postaci w „Grze o tron”

UWAGA! W poniższym rankingu znajduje się bardzo wiele spoilerów ze wszystkich dotychczasowych 7 sezonów. Jest on też subiektywnym wyborem autora, z którym można się nie zgadzać. W końcu o gustach się nie dyskutuje, więc proszę tylko o zaakceptowanie i zrozumienie mojego punktu widzenia. Z góry dziękuję.

Nie od dziś wiadomo, że „Gra o tron” to bezpretensjonalnie najbardziej popularny serial, jaki kiedykolwiek powstał. Nawet jeśli bowiem twórcy zaliczyli gdzieś po drodze parę mniejszych upadków (czego doskonałym przykładem był zaskakująco przeciętny piąty sezon), to i tak zawsze potrafił z nich się podnosić. I to w najlepszy z możliwych sposobów.  Serialową „Grę o tron” można uwielbiać za wiele rzeczy – za ten niezwykły, przywodzący na myśl średniowieczno-baśniowy klimat niczym wyjęty z powieści Tolkiena, za odważną brutalność w pokazywaniu mocnych scen, za niesamowitą odwagę w pokazywaniu rzeczy, na które by nikt więcej się nie odważył, za niezapomnianą znakomitą ścieżkę dźwiękową Ramina Djawadiego (który zdaje się być następcą Hansa Zimmera), czy w końcu za unikalną zdolność do poprowadzenia równocześnie wielu niezależnych od siebie wątków – a mimo to każdy z nich może z miejsca zainteresować i porwać oglądającego, jak Biały Wędrowiec samotne dziecko w środku nocy.

Wszystko to jednak nie byłoby jednak absolutnie możliwe gdyby nie aktorzy, wcielający się w poszczególnych bohaterów, którzy nadali im odpowiedni charaktery i osobowości, które często w stosunku do siebie były zupełnie odmienne. Oczywiście największe pochwały w tym miejscu i tak należą się George’owi R. R. Martinowi, który to właśnie za sprawą swoich powieści tchnął w nich ducha i uczynił z nich tak niezapomniane postacie, które jestem pewien, że nawet po zakończeniu finałowego 8 sezonu jeszcze na długo zapadną w pamięci widza. Lecz bardzo łatwo było zniszczyć tych wszystkich wyjątkowych bohaterów w serialu za sprawą złego castingu, bądź co gorsza złego rozpisania przez scenarzystów. Na całe jednak szczęście dla Davida Benioffa oraz D. B. Weissa takich postaci jest naprawdę bardzo niewiele, a ich ilość jest wręcz śladowa. A w związku z tym, że niedawno na kanale HBO wystartował finałowy 8 sezon „Gry o tron”, to postanowiłem sporządzić specjalny ranking TOP 10 najciekawszych postaci na przestrzeni wszystkich sezonów. Pod uwagę wziąłem nie tylko same postacie, ale ich historie, unikatowość oraz talent odtwórców ich ról. A kto znajdzie na samym szczycie tronu tego zestawienia? Zobaczcie sami. Dla tych zaś wszystkich, którzy nie widzieli wszystkich sezonów mam jedną informację: Tutaj są SPOILERY. I to naprawdę sporo.

Najpierw jednak jeszcze parę specjalnych wyróżnień dla 3 osób, które choć nie znalazły się ostatecznie w TOP 10, zajmując odpowiednio 13, 12 i 11 miejsce, to i tak zasługują na wielkie uznanie:

 

13. Bronn (Jerome Flynn)

Gdy w całym serialu mamy jedynie Lannisterów, kolejnych Starków, Targaryenów, Mormontów, Boltonów i Bóg wie kogo tam jeszcze, to czasem ważne jest by w pośrodku tych wszystkich kluczowych wydarzeń znalazł się także jakiś zwykły człowiek, z niezbyt wielkimi ambicjami i marzeniami. Z Bronnem każdy widz może się utożsamić i przez to także nie ma żadnych problemów z jego zrozumieniem. Swoje pieniądze przeznacza natomiast nie na budowanie zamków, czy warowni (choć aktor osobiście za nimi bardzo przepada), a na zwykłe przyjemności poprzez seks z kolejnymi dziwkami. Wyda się to trochę dla wielu niemoralne, ale ten właśnie luźny sposób podejścia Bronna do życia oraz dodatkowo świetnie rozwinięte relacje z Jaime’m oraz Tyrionem sprawiają, że ten zwykły rycerz może dostarczyć widzowi sporo radości.

Znalezione obrazy dla zapytania bronn game of thrones 1920x1080

 

12. Jaqen H’ghar (Tom Wlaschicha)

Choć nie był zbyt kluczową postacią w kontekście całego serialu, ani też nie miał większego wpływu na całość, poza jedynie przemianą Aryi ze zwykłej dziewczynki w nieugiętą i bezlitosną zabójczynię, to jednak Jaquen H’ghar, który sam do siebie zwracał się jako „Mężczyzna” to jedna z największych niewiadomych w całym serialu. Już sam wątek poświęcony Ludziom bez twarzy w 5 i 6 sezonie należy w moim odczuciu do jednych z najbardziej intrygujących i fascynujących. Dodatkowo jego relacja z Aryą, oparta na wyznaczaniu kolejnych granic i zadań, do dziś budzi w oglądającym wielkie emocje, a wcielający się w niego Tom Wlaschicha rozbudził wokół swojego bohatera istotną aurę tajemniczości. Szczerze chciałbym go zobaczyć w finałowym 8 sezonie po zaskakująco dziwnie zamkniętym wątku w finale 6 odsłony.

Znalezione obrazy dla zapytania Jaqen H'ghar game of thrones 1920x1080

 

11. Joffrey Baratheon (Jack Gleeson)

Okrutny, bezlitosny socjopatyczne dziecko – koszmar dla każdego rodzica. No chyba, że mamy Cersei, która pod względem charakteru zbytnio nie różni się od swojego dziecka. Strzelanie z kuszy do dziewczyn to dla niego czysta przyjemność, a w stosunku do innych (a już w szczególności do wuja Tyriona) odnosi się z lekceważeniem i pogardą. Gdyby jeszcze dłużej pożył jako Władca Siedmiu Królestw, to jak nic doszłoby do wielkiej rzezi. I to jedynie na radość dla Króla Joffreya. Jack Gleeson zagrał dokładnie tak jak miał to zrobić – ludzie mieli go znienawidzić. I to mu się udało spełnić w 100%. Zdecydowanie Jeden z największych kandydatów do miana największego złola w całym serialu.

Znalezione obrazy dla zapytania joffrey baratheon jack gleeson 1920x1080

 

 

A teraz już przechodzimy do najważniejszego. Oto Ranking TOP 10 najciekawszych postaci w „Grze o tron”:

 

10. Jon Snow (Kit Harington)

Gdyby poszukać w całym serialu tej jednej postaci, którą pomimo wielu dramatycznych momentów na przestrzeni wszystkich sezonów, nie zmazał prawie żaden grzech, to wybór w tym miejscu jest tylko jeden – waleczny, sprawiedliwy i honorowy Jon Snow, czyli bohater z prawdziwego zdarzenia. Dla wielu zapewne wyda się on jedynie zbyt wyidealizowaną laurką wojownika i wyrzutka, który nigdy by się nie pojawił w naszym życiu i… na pewno jest w tym sporo racji. Jon Snow to bowiem rzeczywiście bohater bez skazy, któremu ciężko cokolwiek zarzucić no może poza jak to wspomniał w jednej ze scen w 7 sezonie Tyrion, posługiwaniem się dobrymi kłamstwami. Również do samego grającego go Kita Haringtona można mieć parę uwag bo sceny emocjonalne w jego wykonaniu nie zawsze wychodzą wiarygodnie. Skąd więc miejsce w rankingu właśnie dla Jona Snowa? Otóż… to bohater, w którego się po prostu wierzy. Któremu szczerze się kibicuje i nawet pomimo swojej idealności da się go polubić. Do wyboru na 10 miejsce miałem 2 kandydatów: przepiękną smoczą matkę Daenerys albo zmartwychwstałego Jona, a w rzeczywistości Aegona Taegeryna. Wybrałem Króla Północy za jego wiarę, poświęcenie i dobro. Czy dokonałem właściwego wyboru? Czas pokaże.

Znalezione obrazy dla zapytania jon snow 1920x1080

 

9. Sandor „Ogar” Clegane (Rory McCann)

Wulgarny, brzydki, bezlitosny, zdradziecki i morderczy upadły rycerz, którego już po emisji paru odcinków naprawdę bardzo ciężko było nie znienawidzić. Każdy bowiem jego ruch, każdy gest, każde spojrzenie mogło budzić w widzu największą odrazę. A jednak ten z pozoru przesiąknięty złem villain, dla którego wydawać by się mogło, że nie ma żadnej nadziei w przeciągu następnych paru sezonów na naszych oczach przemienił się nie do poznania. Oczywiście, nie popadajmy tu w drugą skrajność: nie zamienił się w jakiegoś potulnego baranka bo dalej przeklina, morduje i oszpeca twarzą, ale dzięki świetnie rozwiniętej relacji z Aryą w końcu poznaliśmy że Sandor ma w sobie coś więcej poza złem i odrażającym „Ogarem” (co jest w tym miejscu wielką zasługą wcielającego się w niego Rory’ego McCanna), jak zwykło się na niego pogardliwie mawiać. I kto by się tego spodziewał?

Znalezione obrazy dla zapytania Sandor Clegane rory mccann 1920x1080

 

8. Lady Olenna Tyrell (Diana Rigg)

Z pozoru urocza staruszka, w rzeczywistości przebiegła żmija. Żmija, która jednak w tym wszystkim kieruje się w pełni zrozumiałymi motywacjami, doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa w jakim się znajduje, a mimo to, znając swój wiek oraz pewne ograniczone możliwości, ciągle prze do przodu. Bo robi to dla swojej rodziny, o której rzecz jasna może mówić wiele złego, naśmiewać się z niej i plotkować na jej temat, ale ona zawsze była jej wierna i ją kochała. Doprawdy nie spodziewałem się, że ta z pozoru poboczna i epizodyczna postać może na tak długo zapaść mi w pamięci, ale twórcom serialu Lady Olenna udała się po prostu znakomicie, w czym główna zasługa doskonałej Diany Rigg, która wniosła w tą postać tyle charyzmy, profesjonalizmu i kolejnych linijek dialogowych, które aż ociekają czarnym humorem oraz sarkazmem, że nie w sposób jej zapomnieć. Gdy zaś na jaw wyszło, że to ona podstępnie otruła Joffreya Baratheona (tak, tego socjopatę) to moja początkowa sympatia przerodziła się w czysty podziw.

Znalezione obrazy dla zapytania olenna tyrell diana rigg 1920x1080

 

7. Tywin Lannister (Charles Dance)

Chyba niemal każdy członek szacownego rodu Lannisterów od zawsze cuchnął na parę kilometrów swoją nieprawdziwością, obłudą i wzajemnymi intrygami. Gdy natomiast mamy do czynienia z przodownikiem ich rodu, ojcem morderczej Cersei, Królobójcy Jamie’go i dziwacznego, pokracznego pijaka-karła Tyriona, to z miejsca wiadomo, że on również musi skrywać w sobie wiele sekretów. Tywin Lannister to jednak na dobrą sprawę to jedna z najbardziej ambitnych i charyzmatycznych postaci w całym serialu. Nie oszukujmy się: Lannisterowie to taka „rodzinka szaleńców i dziwaków”, która na bank by się rozpadła, gdyby ktoś nie trzymał jej przez cały czas mocną ręką. I ta ręka należy właśnie do Tywina, którego kolejne misterne plany, diabelnie udane polityczne zagrywki oraz możliwość sprawowania władzy niemal nad każdym człowiekiem, jest wszech wyczuwalna – to właśnie on jako jedyny na przestrzeni wszystkich sezonów potrafił ustawić Cersei do pionu, by grała tak, jak tylko tego zapragnie. Dodatkowe brawa należą się też Charlesowi Dance’owi bo to klasa sama w sobie.

Podobny obraz

 

6. Ramsay Bolton (Iwan Rheon)

Psychopata, morderca, socjopata. Postać tak brutalna i po prostu zła, że każdy jej ten diaboliczny uśmieszek z miejsca może spowodować ciarki na plecach oglądającego. I choć z pozoru to zwykły bękart mało poważanego rodu Boltonów, to jednak jego kolejne przerażające czyny mogą się jedynie równać z tymi Cersei. To taki Joker w świecie „Gry o tron”, dla którego cudze cierpienie oraz ból przynosi jeszcze większą siłę do spełnienia zamierzonych przez siebie celów, do których Ramsay wbrew wszystkim przeciwnościom losu, ale i tak zawsze dochodzi. Wątek poświęcony jego torturom nad Theonem jest do tego stopnia brutalny wraz z słynną sceną z „parówką”, że nic tylko go znienawidzić, zasiekać na śmierć, spalić żywcem, a na koniec rzucić na pożarcie psom. Ramsay to brutal i psychopata, ale który jest tak niesamowicie intrygujący, inteligentny i przebiegły, że już sama jego obecność może zwiastować coś złego. Tak piekielnie złej postaci jeszcze nigdy nie było w Westeros. A scena igrzysk z udziałem brata Jona, Rickona… po prostu nie do zapomnienia.

Znalezione obrazy dla zapytania ramsay bolton iwan rheon 1920x1080

 

5. Arya Stark (Maisie Williams)

To wprost nieprawdopodobne, że z tak początkowo krzykliwego kaczątka, wyrosła taka dzielna i waleczna kobieta. Pod względem niezwykłych przemian na przestrzeni paru sezonów Arya bez dwóch zdań zajmuje miejsce w ścisłej czołówce. W dodatku to nie tylko postać, którą da się polubić jak Jona Snowa, ale też niestandardowa i nietypowa jak na postacie dziewczynek, z którymi dotąd można było się spotkać w świecie seriali. Urocza, bohaterska, intrygująca, a do tego z całkiem niezłym talentem do odnajdywania się w scenach humorystycznych Arya Stark bardzo szybko wyrosła na moją osobiście ulubioną postać z całego rodu Starków. Jej dodatkowo bardzo świetnie nakreślone relacje najpierw z Ogarem, a później również z enigmatycznym Jaqenem H’gharem do dzisiaj stanowią miód dla oczu i uszu, szczególnie gdy jest się świadkiem przezabawnych konwersacji pomiędzy młodą Starkówną, a Sandorem. Młoda Maisie Williams, która debiutowała w tej roli, mając zaledwie 14 lat (!) doprawdy rewelacyjnie podołała swojej roli, przemieniając się na oczach widza z pyskatej dziewczynki w niezwykle groźną zabójczynię o wielu twarzach. Pod wieloma względami to najfajniejsza kobieca postać w całym serialu.

Znalezione obrazy dla zapytania arya stark 1920x1080

 

4. Petyr „Littlefinger” Baelish (Aidan Gillen)

There’s no justice in this world. Not unless we make it” – Zdecydowanie największy intrygant w całym serialu, którego za grosz nie da się ani polubić, ani nawet w pełni zrozumieć. Motywacje Petyra są bowiem do tego stopnia fałszywe, że doprawdy ciężko w jego słowach dostrzec prawdę albo kłamstwo. Ten niezwykły manipulant skrywa jednak w moim odczuciu doprawdy niesamowitą postać, ciężko do rozszyfrowania i przez to właśnie jeszcze bardziej zaskakującą i intrygującą. Już sam fakt, że nie pochodzi z żadnego wielkiego rodu, a mimo to potrafi manipulować członkami najważniejszych z nich, budzi spory podziw. A gdyby do tego jeszcze dodać, że Littlefinger nie umie ani posługiwać się bronią, nie jest walecznym rycerzem, nikt go nie lubi, wszyscy wiedzą, że jest manipulantem i nie ma żadnych sojuszników, a mimo to będąc samemu udało mu się dojść tak daleko… to już zaczyna przechodzić ludzkie pojęcie. Największą bronią Littlefingera nie są bowiem kłamstwa, a jego UMYSŁ. Aidan Gillen jak nic doskonale sobie poradził w roli takiego szujowatego szczura, żerującego na innych. Najpierw Petyr przyczynił się do śmierci Neda, potem porwał Sansę i wykorzystał ją dla własnych korzyści, by koniec końców prawie pozabijać wzajemnie obie siostry. Co za szuja!

Znalezione obrazy dla zapytania littlefinger 1920x1080

 

3. Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau)

Tak niezwykłej przemiany na przestrzeni wszystkich sezonów ze świecą szukać u innych bohaterów bo to właśnie Jaime Lannister, Królobójca z 1 sezonu, który jak prawdziwy zdrajca i szuja potajemnie zamordował ówczesnego Króla Siedmiu Królestw, a więc Roberta Baratheona, by koniec końców stać się prawdziwym człowiekiem honoru, walczącym za takie wartości jak sprawiedliwość, życie i rodzina. To z całą pewnością była ciężka i pełna zakrętów ścieżka, na której Ser Jaime nie raz się potykał o własne nogi lub innych, którzy mu je podstawiali, ale tak właśnie się stało: Jaime – niegdyś znienawidzony przez wszystkich, z czasem stał się jedną z najbardziej ulubionych postaci w całym serialu. To doprawdy niesamowite było oglądać, gdy ten sprawiający łudząco podobne wrażenie do słynnego Księcia z „Shreka” idealista, później stał się dla innych pośmiewiskiem, a pobrudzony, ranny i w dodatku bez ręki wycierpiał tak wiele, że w końcu zrozumiał swoje błędy i teraz stara się je usilnie naprawić. Do samej zaś przemiany Jaime’go dochodzi jeszcze jego toksyczno-miłosna relacja z Cersei, zupełnie odmienna, przyjacielska z bratem Tyrionem, dla którego on sam stanowi w zasadzie jedyne wsparcie na całym świecie, a przede wszystkim Nikolaj Coster-Waldau, który poradził sobie w tej roli po prostu znakomicie.

Znalezione obrazy dla zapytania jaime lannister 1920x1080

 

2. Cersei Lannister (Lena Headey)

When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground„. Można jej nienawidzić. Można jej na każdym kroku życzyć najgorszego. Można sądzić, że to najokrutniejsza postać w całym serialu, która przed niczym się nie cofnie by dojść do własnego celu. Można dziwić się, że Jaime po swojej niezwykłej przemianie tak długo z nią wytrzymywał. Można nawet twierdzić, że jest dyktatorką. Ale jednego absolutnie nie można odmówić Cersei Lannister. To postać, która nawet po zakończeniu serialu, jeszcze na długo zapadnie w pamięci oglądającego. Jej kolejne mroczne plany, okrucieństwa, ale także pewna niezaprzeczalna miłość do rodziny sprawia, że wdowa po Robercie nie cofnie się przed niczym… i to nawet jeśli sama będzie musiała przez to cierpieć. Cersei każdego traktuje jak swojego wroga i ma o nim jak najgorsze zdanie, ale to właśnie w ten sposób, gdy inni gryzą już glebę, ona nie utonęła, a zamiast tego w dalszym ciągu unosi się przy powierzchni. A pamiętając ilu ma wrogów, to doprawdy niezwykły wyczyn. Już sama możliwość obserwowania, gdy Cersei musi się zmierzyć z kolejnymi wrogami, jest doprawdy czymś niezwykłym. Jej toksyczna relacja z bratem Jaime’m tylko zdaje się zaś to dopełniać. A wcielająca się w nią Lena Headey to już szczyt arcymistrzowskiego aktorstwa, które już dawno powinno było zostać uhonorowane wieloma nagrodami. To ona nadaje tej postaci tego niepohamowanego gniewu, zła, ale również poświęcenia w imię siebie i rodziny (przemarsz przez stolicę – bezcenne). Dla Leny wszystkie laury, a dla Cersei… rózgi.

Znalezione obrazy dla zapytania cersei lannister 1920x1080

 

A na samym szczycie…

 

 

1. Tyrion Lannister (Peter Dinklage)

Ta postać będzie kultowa. Mówię to w pełni świadom tych słów. Tak charakterystycznej postaci i wyróżniającej się na tle wielu innych, jeszcze nigdy nie było nie tylko w świecie seriali, ale w ogóle kina. Tyrion sprawia bowiem wrażenie takiego połączenia Mędrca z ciętym humorem z niezwykle dramatycznym i poranionym bohaterem, naznaczonym już w dniu, w którym przyszedł na świat jako karzeł. Niezwykle charyzmatyczna, odważna, mądra i zdolna do poświęceń postać, w której z miejsca widz może się aż zakochać. Choć dla wielu to jedynie zwykły komik, wygłaszający kolejne swoje mądrości, to jednak takie przedstawienie tej postaci nie jest w pełni prawidłowe, gdyż na swojej drodze Tyrion musiał się zmierzyć naprawdę z wieloma problemami. Było on niemal przez wszystkich pokopany, znienawidzony, a wreszcie nawet najbliżsi z jego rodziny szczerze życzyli mu tylko jak najgorszego – bo tylko się urodził. I jedynie jego brat Jamie, od początku zdawał się go darzyć prawdziwą sympatię. W miarę upływu czasu ten jednak napiętnowany karzełek, na naszych oczach staje się coraz ważniejszą postacią, która swoją mądrością oraz roztropnością zdobywa kolejnych sojuszników. Niezwykły w wykonaniu Tyriona jest szczególnie 4 sezon – gdy niesłusznie skazany na śmierć za otrucie króla Joffreya, zmaga się z wyśmianiem, zdradą, zapomnieniem, by potem znaleźć pomocną rękę, a koniec końców zemścić się za wszystkie krzywdy na własnym ojcu. Co do natomiast samego Petera Dinklage’a – nie ma co chyba wiele mówić – to jest na ten moment jedna z 5 najlepiej zagranych ról w historii seriali. Świetne relacje z poszczególnymi bohaterami, rewelacyjne cytaty, które jeszcze na długo pozostaną w pamięci, niesamowite przygody i jeszcze znakomity odtwórca roli. Król mógł być tylko jeden.

Podobny obraz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s