„Magiczna wycieczka” – recenzja filmu „Spider-Man: Daleko od domu”

Uwaga! Jeśli nie widzieliście jeszcze filmu „Avengers: Koniec Gry”, to nie czytajcie tej recenzji, bo znajdują się tu liczne spoilery z finałowej odsłony Mścicieli! Jeśli natomiast jesteście już po seansie, to drodzy czytelnicy, poniższa recenzja jest właśnie dla Was! I nie: Nie ma tu spoilerów z najnowszego „Spider-Mana”!

 

Parę tygodni temu zaczęły się długo wyczekiwane przez wielu Wakacje. To wprost niesamowite, jak takie z pozoru jedno słowo może przysporzyć tak wiele radości. W trakcie wakacji ludzie mają przeróżne pomysły. Jedni chcą przeżyć niezwykłą przygodę z rodziną, drudzy znaleźć swoją miłość życia, a inni jeszcze wybrać się na wycieczkę, o której już nigdy nie zapomną. Wakacje fanów MCU zaczęły się natomiast wraz z premierą pierwszego „Iron Mana”. Ta ich filmowa podróż trwała przez ponad 10 lat… Aż parę miesięcy temu doszło do jej kulminacji w „Avengers: Koniec gry”. Wówczas nie byliśmy jednak jedynie świadkami końcowego starcia Mścicieli z Thanosem, ale i końca pewnej epoki… Gdy ze światem pożegnali się: Czarna Wdowa, Kapitan Ameryka i w końcu sam Iron Man, od którego wszystko się zaczęło. Lecz wraz z ich odejściem, pozostali też inni, którzy chcą udowodnić o swoim bohaterstwie. A najważniejszym wśród nich jest bez wątpienia Spider-Man, który osobiście został wybrany na superbohatera przez samego Tony’ego Starka. I to właśnie ten radosny Pajączek zabiera nas na ostatnią wycieczkę 3 fazy MCU, pełnej radości, ale i tajemnic. Czy jednak filmowa podróż Pajączka nie zawiodła pokładanych w nią nadziei? Czy jest to wycieczka, o której na długo nie zapomnimy?

Nasz filmowy Pajączek dopiero co wrócił po „pstryknięciu” Thanosa i stoczył z nim walkę, aby teraz powrócić do domu. Ale tym razem nie jest to Homecoming, gdyż zamiast odpoczynku, Peter Parker (Tom Holland) wybiera się na wycieczkę. I to nie byle jaką, bo jedzie tam ze swoją „blipniętą” klasą ze szkoły. Oczywiście w celach rekreacyjnych, ale i nie tylko. Peter od dawna marzy bowiem o tym, by wyznać swoje uczucia względem pewnej dziewczyny – może zbyt pesymistycznej i z ciętym humorem, ale i tak niezwykle uroczej i pięknej MJ (Zendaya). A idealną perspektywą wydaje się zrobienie tego pierwszego kroku właśnie na wycieczce. W tych zmaganiach miłosnych nie może zabraknąć u jego boku najlepszego kumpla, czyli króla na krześle, Neda (Jacob Batalon). A droga ich wycieczki będzie wiodła niezwykle daleko od domu, bo nasz Pajączek w trakcie podróży odwiedzi Wenecję, Pragę, czy Londyn. Sprawy się jednak komplikują, gdy na ich drodze pojawiają się niebezpieczne „Żywiołaki”, także przybyłe na wskutek „blipnięcia”. Wówczas szef nad szefami, Nick Fury (Samuel L. Jackson) postanawia zrekrutować do swojego zespołu Petera, a do pomocy przydzielić mu tajemniczego Mysterio (Jake Gyllenhaal). Wspólnie mają na celu wyeliminowanie zagrożenia, lecz z czasem sprawy przybierają zaskakujący zwrot wydarzeń. Czy jednak Pajączkowi uda się uratować przyjaciołom wycieczkę? Jedno jest pewne: Nie będzie łatwo. Ale od czego w końcu są wakacje?

Choć cały świat obecnie zachwyca się nad Iron Manem i Kapitanem Ameryką, to jednak dla mnie osobiście tą najbliższą postacią od zawsze był Pajączek z sąsiedztwa. Doskonale rozumiem, że zarówno Tony Stark, jak i Steve Rogers w kinowym uniwersum MCU pełnili najważniejsze role, a ich relacja stanowiła jeden z najważniejszych wątków na przestrzeni całej sagi, ale oglądając ich, ciężko też nie było odczuć, że są dla nas, śmiertelników, jak jacyś mitologiczni herosi. Każdy co prawda z nich przeszedł trudną drogę, pełną cierpienia i wyborów, ale i tak trudno się było widzowi z nimi utożsamić. Tego samego nie można było zaś nigdy powiedzieć o Peterze Parkerze, który jako luźny chłopak ze szkoły, który na co dzień musiał się borykać z problemami życia doczesnego, zdecydowanie najlepiej trafiał do ludzi ze wszystkich superbohaterów. Dla młodych był wręcz jak wzór do naśladowania, który nie tylko potrafił godzić czas dla nauki, rodziny i przyjaciół, ale także zawsze go znajdywał dla pomocy innym. I mówię to z własnego doświadczenia, gdyż sam jako dziecko z wielką pasją śledziłem kolejne przygody Pajączka. Najpierw w formie kreskówek, a potem też i za sprawą filmowej trylogii Sama Raimiego. Nie będę zatem ukrywał, że Spider-Man zawsze był najbliższy mojemu sercu. Stąd też zawsze żywiłem do niego spory sentyment. Parę lat temu nie byłem jednak w pełni przekonany, czy Marvel zdoła sobie poradzić z tak kultową postacią. Teraz zaś najpierw po „Homecoming”, a jeszcze bardziej po najnowszej odsłonie jego przygód jestem już pewien, że na takiego Pajączka warto było czekać.

Spider-Man: Daleko od domu

Zapewne nie każdemu w pełni spodobało się to, jaki kierunek obrali twórcy filmu „Spider-Man: Homecoming” względem tytułowego Pajączka. Zrobienie z niego zwykłego dzieciaczka z liceum, który zamiast opłakiwania śmierci wujka Bena, woli poukładać z klocków LEGO wspólnie wraz z przyjacielem Nedem Gwiazdę Śmierci, może się bowiem dla tych bardziej „dojrzałych” widzów wydać po prostu dziecinne. Warto jednak pamiętać o tym, że Spider-Man od zawsze uchodził za tego najprzyjemniejszego superbohatera w całym uniwersum Marvela. I to podejście nie zmieniło się również w kontekście tegorocznej odsłony, bo Peter Parker to wciąż ten zabawowy chłopaczek z sąsiedztwa, który zamiast martwić się losami świata, woli wybrać się na wycieczkę szkolną wraz ze swoją klasą. Jednakże po ostatnich dramatycznych wydarzeniach i odejściu swojego mistrza, Tony’ego Starka, nie da się też nie zauważyć pewnej rany w sercu Pajączka. Oto bowiem zostaje obwołany przez wszystkich następcą Iron-Mana, choć tak naprawdę nigdy tego nie chciał… Reżyser Jon Watts już po raz kolejny z rzędu udowadnia, że pod osłoną zabawnego i humorystycznego letniego blockbustera, potrafi poruszyć jakiś trudniejszy temat. Choć więc w głównej mierze twórcy najnowszego „Spider-Mana” koncentrują się na dostarczeniu widzowi rozrywki, to jednocześnie w dalszym ciągu ubogacają postać Petera Parkera, co wychodzi produkcji wyłącznie na plus.

Już zresztą sam pomysł, aby przenieść akcję fabuły do paru miejsc w całej Europie, za sprawą tej z pozoru niewinnej wycieczki klasowej, okazał się w moim odczuciu jednym z najlepszych rozwiązań ze wszystkich dotychczasowych filmów Marvela. Dzięki bowiem temu zabiegowi, nie tylko sama fabuła nabiera zawrotnego tempa akcji, ale i sam widz dostaje szansę, by mocno zaangażować się emocjonalnie w opowiadaną historię. W ciągu całej wycieczki Pajączka na mapie odhaczamy takie punkty jak: Wenecja, Praga, Berlin, czy Londyn. Radość z odwiedzanych miejsc udziela się jednak nie tylko samym postaciom, ale i widzowi, który w ten sposób może poczuć się, jakby był na wakacjach. Niektórzy zapewne myśląc w kontekście tego zabiegu, z góry zakładali, że jest to nic innego jak taka promocja europejskich miast. Szczególnie polscy widzowie mogli mieć z tym problem, gdyż od dłuższego czasu naszym rodzimym komedyjkom zarzuca się te sztuczne lokowania produktu. Tymczasem wystarczyło wziąć przykład z zachodu. Twórcy „Spider-Mana: Daleko od domu” w najlepszy możliwy sposób pokazują bowiem jak poszczególne lokacje można połączyć z fabułą. Promocja? Pewnie także, ale to nie to jest najważniejsze. Istotne jest to, że wszelkie te miejsca odgrywają ważne znaczenie dla hisotrii. Czy to Wenecja, czy Praga, czy Londyn – to wszystko współgra ze sobą, tak jak powinno. I jestem za tym, by takich wycieczek po Europie Peter Parker urządzał sobie jeszcze więcej i odwiedził  też Francję, Hiszpanię, Grecję… a może nawet Polskę? Byłoby to coś na pewno cudownego.

Znalezione obrazy dla zapytania spider man far from home 1920x1080

Sama jednak fabuła, jak nietrudno się domyśleć, jest taka jak na miarę typowego letniego blockbustera. Nie ma tu podjętych ani trudniejszych wątków społecznych, ani bardzo dokładnego rozwinięcia osobowości poszczególnych postaci. Nie wpływa to jednak w żadnym stopniu źle na całokształt, bo w ogólnym zamierzeniu „Spider-Man” ma dostarczać jak najwięcej radości i frajdy z oglądania. I widz to dostaje. Scenarzyści Erik Sommers oraz Chris McKenna rozplatają fabułę niczym jakąś pajęczą sieć, by ją tylko coraz mocniej ustabilizować i koniec końców złapać w nią swoją ofiarę – a nią są właśnie widzowie. Nawet jeśli fabuła nie jest jakoś wielce ambitna, to nie da się jej na szczęście określić mianem zbyt przewidywalnej, bo w połowie filmu dochodzi do zaskakującego zwrotu akcji, który wywraca wszystko do góry nogami. I niestety przykro mi to powiedzieć, ale od tego momentu „Daleko od domu” zamienia się w schematyczną, nudną i zbyt przewidywalną bajeczkę. Oczywiście, akcji wciąż jest tu sporo. Problem tylko polega na tym, że im bliżej końcowego, 3 aktu, tym sprawa przedstawia się już coraz gorzej. Wówczas scenarzystom wyraźnie bowiem zaczyna brakować ciekawego pomysłu na zakończenie tej historii i stąd też końcowa rozgrywka przypomina bardziej chaotyczną rozpierduchę na wielką skalę, niż element składowy, zgodny z całością. Po drodze od wspomnianego zwrotu akcji pojawia się tu ponadto zaskakująco wiele dziur i naciągnięć pajęczyny, a sprawa skutków słynnego „blipnięcia” Thanosa nie została tu do końca dobrze nakreślona. Nie jest to może beznadziejnie wykonana robota przez scenarzystów, ale mogło być zdecydowanie lepiej.

Zabawnie robi się, gdy film klimatem nawiązuje do romantycznego teen-movie. Nie ma co się jednak martwić: wszelkie kontakty towarzyskie są tutaj przedstawione z zadziwiającą lekkością jak w „Stranger Things”. Poza wspomnianą romantyczną relacją Petera, swoją szansą otrzymuje tu także jego przyjaciel Ned wraz z nowo poznaną Betty (Angourie Rice), czy ciotka May (Marisa Tomei) z dawnym współpracownikiem Tony’ego, Happy’m (Jon Favreau). W efekcie obie relacje dostarczają sporo śmiechu i ciepła. Ale i tak najbardziej urocze są te niezdarne podchody Spider-Mana do MJ, które na zmianę wywołują uśmiech i rozczulenie na twarzy widza. Tom Holland wraz z Zendayą stworzyli doskonały duet, a chemię pomiędzy tym dwojga da się wyczuć od razu. Każdy dorosły widz na sali kinowej, oglądając tą relację, aż sam może wspomnieć własne zaloty sprzed lat. A ci wszyscy, którzy myśleli sobie, że Zendaya to jedynie jakaś podrzędna aktoreczka disneyowska, niech wiedzą, że się mylą, bo już tutaj widać, że skrywa ona w sobie naprawdę wielki talent. Jej gra aktorska jest bardzo naturalna, a lekkość i pewna nieśmiałość w osobowości MJ tylko dodaje jej uroku osobistego.

Znalezione obrazy dla zapytania spider man far from home 1920x1080

Sercem tego filmu jest jednak nie kto inny, jak właśnie Spider-Man. Na przestrzeni lat mogliśmy się spotkać z wieloma odmiennymi kreacjami tej postaci. Pierwszym wśród nich był rzecz jasna Tobey Maguire z trylogii Sama Raimiego, który choć całkiem nieźle potrafił zobrazować emocje, targające jego bohaterem, to mimo to zupełnie nie pasował do tej roli. Kolejnym na liście był Andrew Garfield, któremu choć nie można było już odmówić pewnego uroku i tego, że znacznie bardziej od swojego poprzednika pasował posturą na licealistę, to jednak obie odsłony Marca Webba niezbyt dobrze potraktowały jego postać. Po tych więc dwóch nieudanych próbach przyszła zaś kolej na Toma Hollanda. Jego kreacja znacznie różni się od poprzedników, ale wyłącznie w tym dobrym kontekście. Młody brytyjski aktor jak nikt przedtem wlał bowiem w postać Pajączka tyle energii, charyzmy oraz radości, że z miejsca udziela się ona widzowi. I podobnie jest w przypadku tegorocznej odsłony, gdyż Tom Holland wciąż zachwyca swoim talentem humorystycznym, werwą do akcji i swoim uroczym zalotem romantycznym. Peter Parker w jego wykonaniu to bohater, w którego z miejsca można uwierzyć i go szczerze polubić. A to wszystko zasługa wyłącznie Toma Hollanda. Po najnowszym Spider-Manie już bez wątpliwości można więc śmiało powiedzieć, że jest on najlepszym Pajączkiem w całej historii.

Podoba mi się także to, że pomimo natłoku postaci drugoplanowych, niemal każda z nich dostaje swój osobny czas na ekranie. W efekcie nie tylko sam Spider-Man, ale również masa innych bohaterów może dostarczyć uśmiech na twarzy widza. Za najlepszy przykład wśród nich można wyróżnić zwłaszcza Jacoba Batalona jako niezastąpionego przyjaciela Petera Parkera, Neda. Niby mało znacząca postać, ale wszystkie jego stawki humorystyczne potrafią rozbawić do łez. Swoje parę minut otrzymuje tu także atrakcyjna „mamusia” Petera, ciotka May (Marisa Tomei), czy całkiem zabawny dawny współpracownik Tony’ego Starka, Happy (Jon Favreau). Szczególnie relacja tego drugiego z Peterem została bardzo dobrze rozwinięta. Do najnowszych członków tej szkolnej wycieczki dołączyły w końcu również stare wygi z S.H.I.E.L.D., a więc niezastąpiony Nick Fury w bezbłędnym wykonaniu tak jak zawsze Samuel L. Jacksona oraz jego partnerka, Maria Hill (Cobie Smulders). W przypadku ich występu można jednak wyczuć niedosyt, bo jest ich zdecydowanie za mało na ekranie w stosunku do innych postaci. Osobne słowa należą się tutaj w końcu najbardziej intrygującej postaci w całym filmie, a więc Quentinowi Beckowi, czyli słynnemu Mysterio. Postać ta owiana jest wielką tajemnicą, więc niewiele da się o niej powiedzieć bez wnikania w spoilery. Jednakże odgrywający jego rolę Jake Gyllenhaal jest bez wątpienia wielkim profesjonalistą i świetnie odnalazł się w świecie superbohaterskim, tworząc nie tylko doskonały portret istnego człowieka-zagadki, ale i kapitalnie wypadając w duecie z Tomem Hollandem. Lecz pojawia się pewne „ale”, bo pod względem fabularnym motywacje tej postaci niestety, ale są bardzo sztampowe. Nie twierdzę, że jest ona w pełni zła, ale trudno nie odczuć, że można było więcej czasu poświęcić Mysterio na rozbudowanie jego charakteru. Mam jednak sporą nadzieję, że Marvel wykorzysta jeszcze tą postać, bo potencjał w niej jest naprawdę bardzo spory.

Znalezione obrazy dla zapytania spider man far from home 1920x1080 wallpaper

I w ten oto właśnie sposób odbyliśmy ostatnią wycieczkę wraz z superbohaterami w 3 fazie MCU, której przewodnikiem był dla nas oczywiście Spider-Man. Peter Parker, który będąc zwykłym chłopakiem z liceum, wraz ze wsparciem swojego mentora, Iron-Mana, stał się prawdziwym członkiem drużyny Avengers. Pytanie od razu nasuwa: I co dalej? W jakim kierunku pójdzie MCU? Jakich nowych bohaterów możemy się spodziewać w przyszłości? Na te i inne pytania nie dostaniemy odpowiedzi. Ale już na pewno po tym filmie życie Petera Parkera się zmieni na zawsze. Choć więc może tego wyjazdu naszego Pajączka na ekrany kin nie można nazwać w pełni idealnym, to i tak nie zmienia to faktu, że jest to letnia wycieczka, na którą naprawdę warto się wybrać. A szczególnie w gronie rodziny, bo na tym filmie praktycznie każdy może się dobrze bawić. Zresztą oglądanie „Spider-Mana” w sensie czysto rozrywkowym przypomina zwiedzanie parku rozrywki, w którym aż roi się od atrakcji. Bo w tym właśnie tkwi jego sekret: To nie jest wielkie epickie starcie bohaterów jak w „Wojnie bez granic”, czy trzymający w napięciu thriller szpiegowski na miarę „Zimowego Żołnierza”, a taka zwykła opowieść o zwykłym Pajączku, który w trakcie wyjazdu chciał wyznać uczucia swojej przyjaciółce, a przy okazji został bohaterem. To może zwykłe, niczym nie wyróżniające się widowisko, jakich było już cała masa, ale które dostarcza zaskakująco wiele radości w trakcie oglądania. Bo takiego przyjemnego Pajączka właśnie nam było trzeba.

 

Ocena Filmaniaka:

7/10

2000px-3.5_stars.svg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s